Co można zrobić za pomocą kodu QR?

Obecnie kody QR są nadal używane do śledzenia produktów i informacji o produktach poprzez łańcuch dostaw, ale mają one także wiele innych zastosowań. Prawdopodobnie korzystałeś z kodu QR, aby zobaczyć menu, połączyć się z profilem społecznościowym lub dodać znajomych do konta, dostać się na pokład lotu, pobrać aplikację, wysyłać i odbierać płatności, korzystać z sieci Wi-Fi i uwierzytelnić swoje dane logowania. Możliwości związane z kodami QR są naprawdę nieograniczone.

Denso Wave wprowadziło również kilka istotnych ulepszeń do projektu kodu. Teraz kody QR mogą zawierać ochronę marki, środki antyfałszerstwa i możliwość śledzenia, wszystkie te funkcje mają na celu poprawę doświadczenia związanego z kodami QR w miarę ich coraz powszechniejszego stosowania we wszystkich branżach.

Co składa się na kod QR?

Wizualnie kod QR przypomina skomplikowane krzyżówki, ale jego projektacja jest kluczowa dla jego funkcji. Oto niektóre z najważniejszych elementów:

  • Znaczniki wykrywania pozycji: Wyraźne kwadraty umieszczone w trzech narożnikach każdego kodu ułatwiają rozpoznawanie i pomagają w odczycie kodu QR z dużą prędkością.
  • Znaczniki wyrównania: Pomagają wyprostować kody umieszczone na zakrzywionych powierzchniach. Jest mniejszy niż znacznik wykrywania pozycji, ale staje się większy, im więcej informacji zawiera kod QR.
  • Wzorzec czasowy: Czarne i białe moduły ustawione naprzemiennie konfigurują siatkę danych i pomagają skanerowi obliczyć, jak duży jest macierz danych.
  • Informacje o wersji: Określa, która z 40 różnych wersji kodu QR jest używana, przy czym najczęściej spotykane wersje to od 1 do 7.
  • Informacje o formacie: Ten wzorzec zawiera informacje o masce danych i tolerancji na błędy kodu, co ułatwia jego skanowanie.
  • Klucze danych i korekcji błędów: Funkcja korekcji błędów zajmuje przestrzeń strukturalną, w której zawarte są wszystkie dane w kodzie QR. Mechanizm bloku korekcji jest istotny dla możliwości odczytania nawet 30% kodu, jeśli jest uszkodzony.
  • Strefa ciszy: To białe miejsce widoczne jako obramowanie kodu QR pomaga poprawić zrozumienie przy skanowaniu i dostarcza struktury. Określa, co jest częścią kodu, a co nie.