Lead-form QR Code Generator

Czym jest kod QR?

Prawdopodobnie zauważyłeś kwadratowy kod kreskowy przyklejony do pomalowanego słupa świetlnego lub umieszczonego z tyłu wizytówki.

Ten pikselowy kod w kształcie kwadratu nosi nazwę kodu QR. Pomaga on pobierać aplikacje, umożliwia bezdotykowy dostęp do menu restauracji, pojawia się na billboardach reklamowych oraz na stronach internetowych lub mediach społecznościowych do promowania produktów i ofert.

Mimo że został wynaleziony w połowie lat 90., kod QR zyskał rzeczywisty impet dopiero w erze smartfonów. Urządzenia mobilne umożliwiły bardziej dynamiczne i zróżnicowane wykorzystanie tego cyfrowego znaku, czyniąc go łatwym - a w dobie pandemii, bezdotykowym - środkiem do nawiązywania połączeń i udostępniania informacji.

Oto, co warto wiedzieć na temat kodów QR.

Wynaleziony w 1994 roku przez Masahiro Harę, głównego inżyniera firmy Denso Wave, japońskiej spółki zależnej od Toyoty, kod QR początkowo służył do śledzenia pojazdów i części w trakcie procesu produkcyjnego.

Skrót od Quick Response (Szybka Reakcja), kody QR to rodzaj kodu kreskowego łatwo czytelnego za pomocą urządzeń cyfrowych, takich jak smartfony. Przechowują informacje jako serię pikseli w kwadratowej siatce, której można czytać w dwóch kierunkach - od góry do dołu i od prawej do lewej - w przeciwieństwie do standardowych kodów kreskowych, które można czytać tylko od góry do dołu.

Kody QR mogą przechowywać około 7 000 cyfr lub około 4 000 znaków, w tym interpunkcję i znaki specjalne. Mogą również zakodować informacje, takie jak numery telefonów czy adresy internetowe. Układ każdego kodu QR różni się w zależności od zawartych informacji, co zmienia układ jego czarnych modułów.